вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Чаби Алонсо доаѓа во Баерн Минхен

Засега не е познато колку Баерн ќе плати за услугите на искусниот шпански интернационалец, но се шпекулира за сума од 15 милиони евра.

alonso-500

Последни вести

Баерн Минхен потврди дека се договориле со Реал Мадрид за трансфер на шпанскиот фудбалер Чаби Алонсо.

-Начелно постигнавме договор со Реал Мадрид и фудбалерот. Чаби Алонсо во текот на денешниот ден треба да пристигне во Минхен на медицински прегледи, изјавил Јан Кристијан Дресен, извршен член на Управниот одборот на германскиот тим, а пренесува порталот Гоал.

Засега не е познато колку Баерн ќе плати за услугите на искусниот шпански интернационалец, но се шпекулира за сума од 15 милиони евра.

Доаѓањето на Алонсо во Баерн е резултат на проблемите кои Пеп Гвардиола ги има со играчите кои играат на позицијата дефанзивен играч за врска. Швајнштајгер, Мартинез и Алкантара се повредени, а со оглед дека ќе ги напаѓа сите фронтови, на Гвардиола му треба уште еден играч од ваков профил.

Алонсо во Минхен практично ќе пристигне како замена за Тони Крос, кој во овој преоден рок се пресели во Реал за 25 милиони евра. Пред Реал Мадрид, Алонсо настапуваше за Ливерпул и Реал Сосиедад, а пред само неколку дена објави дека се повлекува од националниот дрес.

Претходно, Баерн Минхен ги ангажираше Роберт Левандовски (Борусија Д.), Мехди Бенатија (Рома), Пепе Реина (Ливерпул), Себастијан Роде (Ајнтрахт Франкфурт) и Хуан Бернат (Валенсија)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести