четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Чај од цимет – за зајакнување на крвта и побавно стареење

med_cimet

Последни вести

Ако сакате да се чувствувате младо и витално, пијте чај од цимет.

Чајот се подготвува на тој начин што заедно е варат 4 лажици мед, една лажица цимет и 3 шолји вода.

Три пати дневно конзумирајте по половина шолја.

Чајот од цимет е добар и за лекување на анемија.

За лекување на анемија чајот се подготвува така што во литар вода треба да ставите 100 грама цимет и да варите се додека водата не се преполови.

Потоа додадете уште литар вода и килограм шеќер и варете додека количината не се сведе на литар. Од оваа смеса земајте ти лажици на ден.

 

Најчитани вести