вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Чак Хејгл: Да се почитува територијалниот интегритет и суверенитетот на Украина

ukraina spomenik zname

Поврзани вести

Министерот за одбрана на САД, Чак Хејгл повика да бидат почитувани територијалниот интегритет и суверенитетот на Украина, како и да не се превземаат чекори што можат да бидат погрешно интерпретирани, пренесе „Ројтерс“.

„Внимателно ги следам за движењата на вооружените сили на Русија во близина на украинската граница. Очекувам дека Русија ќе обезбеди транспарентност на овие дејствија. Повикувам во овој деликатен момент, кога постои сериозно нарушување на мирот, кон воздржување од чекори, што можат да бидат погрешно интерпретирани“, изјави Хејгл на прес-конференција во Брисел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести