Балкан

Чамец со мигранти потона крај Лезбос, се трага по 26 лица

Чамец со мигранти потона крај Лезбос, се трага по 26 лица
Чамец со мигранти потона крај Лезбос

Грчката Крајбрежна стража трага по 26 лица кои од утрово се водат како исчезнати, кога чамец со вкупно 46 илегални мигранти потонал во близина на островот Лезбос во Егејското Море, објави МИА.

Во соопштението на Крајбрежната стража се посочува дека литвански хеликоптер, ангажиран во мисијата на Агенцијата за контрола на границите на ЕУ (Фронтекс) во Грција, утрово забележал група луѓе во морските води во близина на југоисточниот брег на Лезбос.

Според грчките медиуми, кон посочената локација веднаш се упатиле два глисери на Крајбрежната стража, кои успеале да спасат 20 лица. Спасените мигранти изјавиле дека на чамецот имало вкупно 46 лица.

Националноста на спасените имигранти засега не е позната.

begalci sirija