среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Чаша полна здравје – вода со лимон

Вода со лимон за подобро здравје.

water

Поврзани вести

Само една чаша вода и сок од лимон можат да направат чудо за нашето здравје.

Половина цеден лимон во чаша со вода еднаш дневно има доволно витамин Ц за борба против настинка и грип. Нутриционистката Мишел Чевели истакнува дека лимонот ја подобрува спосбноста на телото да апсорбира железо, кое е здраво за имунолошкиот систем.

Таа додава и дека лимонот е одличен за борба против стареење на кожата.

Лимонот содржи пектин, благодарејќи на кој подолго време не чувствуваме глад.

Ова овошје е една од најважните алкални намирници, која ја балансира киселината во организмот. Без тој баланс ќе биде подложни на разни воспаленија.

Антисептичките својства ги уништуваат лошите бактерии во устата, а сокот од лимон делува како средство за дезинфекција.

Високото ниво на калиум во лимонот им помага на мозочните функции за контрола на крвниот притисок. Лимонот и водата заедно, исто така, ги намалуваат стресот депресијата.

Овој напиток делува и како средство за чистење на црниот дроб, односно детоксикација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести