вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Чеченскиот лидер дозволи да се отвара оган кон руските безбедносни сили

Ramzan-Kadyrov

Последни вести

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров им дозволи на локалните безбедносни сили да отворат оган кон руските федерални сили за безбедност доколку тие дејствуваат во регионот без негово одобрение.

Овој потег доаѓа откако оваа недела припадници на безбедносни сили на соседен руски регион убија еден Чеченец, пренесува БТА.

Тој им порача на чеченските сили за безбедност дека може да пукаат кон припадниците на другите безбедносни сили од други региони ако тие дејствуваат без негово одобрение.

Руските медиуми ова го толкуваат како можен раскол меѓу него и Кремљ.

Најчитани вести