четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Челзи ја совлада Барса на пенали, Азар постигна “Меси гол”

Екипите на Челзи и Барселона синоќа одиграа пријателски натпревар во Вашингтон кој помина во знакот на фантастичниот погодок на Еден Азар.

Азар уште еднаш го покажа својот раскошен талент

Азар уште еднаш го покажа својот раскошен талент

Поврзани вести

Натпреварот кој се одигра пред 79.000 гледачи, во регуларниот дел заврши со 2:2, а по изведувањето на пеналите Челзи славеше со 4:2.

Сепак, дуелот на двата фудбалски гиганти мина во знакот на фантастичниот погодок на Азар, со кој го отвори резултатот. Белгискиот репрезентативец со неверојатен соло продор буквално се прошета низ “бункерот” на Барса и реализираше за водство на “сините”.

Сепак, и останатите погодоци не беа помалку атрактивни. Најпрво Луис Суарез израмни на 1:1, а веднаш потоа и Сандро ги доведе “каталонците” во водство од 2:1. И кога се чинеше дека Барселона ќе слави на овој пријателски натпревар, Гери Кејхил погоди во самиот финиш од мечот, по што следуваа пеналите.

Победата на Челзи ја донесоа Фалкао, Мозес, Рамиреш и Реми, кои упатија прецизни удари од 11 метри. Кај европските шампиони успешно стрелаа Иниеста и Сандро, додека Халиловиќ и Пике промашија.


All Goals and Highlights HD | Chelsea 2-2… by zidanekrisz

Најчитани вести