Спорт

Челзи со богата понуда за италијански голман

Челзи со богата понуда за италијански голман
Лондонски Челзи е подготвен да понуди 38 милиони евра за чуварот на мрежата на фудбалскиот клуб Милан Џанлуиџи Донарума.

Од Челзи наредната сезона би можел да се пресели голманот Тибо Куртоа, додека во клубот истакнуваат дека Асмир Беговиќ, можел да се претстави и подобро.

Одлично за преселбата би можело да биде што Антонио Конте, Италијанецот кој што ќе го предводи Челзи, е во добри односи со Мино Раиола, застапникот на 17 годишниот чувар на мрежата на Милан.

Донарума оваа сезона е одличен и се истакна меѓу стативите на клубот на Синиша Михајловиќ, со што е подобар од Диего Лопез.

За услугите на италијанскиот голман е заинтересиран и англиски Манчестер Јунајтед.