среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Челзи забележа загуба од 49 милиони фунти

celzi zaguba

Поврзани вести

Челниците на лондонскиот премиерлигаш Чезли, потврдија дека клубот во изминатата година има забележано загуба од 49 милиони фунти.

Најголемата, а можеби и единствена причина за загубата е прераната елиминација на Челзи веќе во групната фаза од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони.

Лондонските “сини” беа првиот клуб кој нема обезбедено пласман во 1/8 финалната рунда од Лигата на шампиони, а во претгодната сезона го има освоено победничкиот пехар. Со елиминацијата, Челзи, загуби сигурна заработувачка од најмалку 30 мил. евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести