Спорт

Червар: Групата е тешка, но јас секогаш сум оптимисти

Червар: Групата е тешка, но јас секогаш сум оптимисти

Тренерот на македонскиот ракометен шампион Металург, Лино Червар, истакна дека се пред голем предизвик, бидејќи групата во која се паднаа за новата сезона во Лигата на шампионите воопшто не е лесна, но и дека тимот повторно ќе се бори за место меѓу најдобрите во Европа.

„Групата воопшто не е лесна Имаме две екипи кои се фаворити, Кил и Пари Сен Жермен. И двете се засилија за новата сезона и очекувам дека ќе играат главна улога во нашата група. Останатите четири, меѓу кои е и Металург, ќе водат вистинска војна за позициите кои водат во осминафиналето. Како квалификант ја очекувам екипата на Брест Мешков, особено што турнирот ќе се игра во Брест. Наша прва цел е да обезбедиме пласман во осминафиналето. Нема да ни биде лесно, но јас секогаш, сум оптимист“, изјави Червар.