среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Чесен таксист вратил заборавени 300.000 долари

Возачот на таксито, Херердо Гамоа, ја забележал торбата во моментот кога во возилото влегол друг клиент.

taksi las vegas

Поврзани вести

Кој вели дека во „градот на гревот“ владее само алчност и разврат. Еден таксист во Лас Вегас во својот автомобил пронашол торба со 300.000 долари и сите пари чесно ги вратил на сопственикот.

Откако во едно од бројните казина во градот освоил голема сума на пари, еден среќен, но расеан или поднапиен туристи ја заборавил својата торба со пари во такси кое што го однело до хотелот.

„Му реков вие ќе ми биде сведок и веднаш ја повикав диспечерката“, раскажа чесниот таксист.

Парите ги презела управата на такси службата која што имала задача да го пронајде сопственикот.

„Заборавениот“ патник побарал да се запознае со чесниот таксист на кој што му ветил награда.

„И ништо да не добијам, нема проблем. Не очекувам награда, тоа го направив бидејќи сум чесен човек“, рекол Херардо, кој такси службата го прогласила за „возач на годината“ и го наградила со 1.000 долари и вечера за двајца.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести