понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 31

Чешка испрати 29 полицајци во Грција

Чешка денеска испрати свои полициски службеници во Грција, кои ќе помогнат за надминување на миграциската криза.

132788670

Последни вести

Вкупно 29 чешки полицајци ќе учествуваат во враќањето бегалци, кои не добиле азил во ЕУ, од грчкиот остров Лезбос во Турција.

– Полицајците ќе останат еден месец на островот Лезбос, изјави директорот на чешката полиција Томаш Тухи, додавајќи дека мисијата може да биде продолжена по барање на Атина.

Тој истакна дека полицајците нема да носат униформи и оружје, туку ќе имаат само солзавец и метални алки (лисици).

Најчитани вести