сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 51

Чешка би можела да испрати војници во Македонија за справување со бегалците

Чешка би можела да и помогне на Македонија во совладувањето на бегалската криза со испраќање контингент полицајци, изјави чешкиот министер за одбранa Мартин Стропницки.

begalci

Поврзани вести

Чешка би можела да и помогне на Македонија во совладувањето на бегалската криза со испраќање контингент полицајци, изјави чешкиот министер за одбранa Мартин Стропницки.

Како што јавува МИА, за испраќањето на помошта во Македонија идната недела во чешкиот главен град ќе разговараат претставници на земјите на Вишеградската група (В4), во која покрај Чешка се и Словачка, Полска и Унгарија.

Во моментот, Чешка со десетици војници помага во Унгарија и Словенија.

 

Најчитани вести