сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Честитка од Вељаноски по повод денешниот празник

trajko-veljanoski

Последни вести

„Почитувани граѓани на Република Македонија, по повод денешниот празник 11 Октомври – Денот на народното востание, од мое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија ви упатувам најискрени честитки.
Овој датум е длабоко втемелен во нашата колективна свест, како празник на нашата држава и нација и ден кога уште еднаш потврдуваме дека сме цврсто насочени кон создавање на слободна и независна Македонија. Македонските борци се жртвата, но и доказ дека овој народ непоколебливо се бори за надминувањето на сите обиди за изчезнување на македонскиот национален идентитет. Во таа херојска и безрезервна борба загинаа многу херои, но не згасна нивното дело и цел – еден ден нивните поколенија да живеат во слободна и суверена Република Македонија.
Ја користам оваа прилика да истакнам дека, нашата историска и вековна борба ни дава мотив да продлжиме кон градењето на просперитетна и модерна држава, во која сите граѓани без разлика на вера, јазик и култура ќе живеат сплотено и обединето, градејќи ја Република Македонија во држава на која ќе сме горди ние и генерациите што ќе следат.“ се вели во честитката на Вељаноски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести