петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ за Курбан-Бајрам

vmro

Последни вести

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани со исламска вероисповед во земјава им го честита големиот празник Курбан-Бајрам.

„Нека деновите на прославувањето на празникот Курбан Бајрам Ви донесат мир и спокој во кругот на семејството и најблиските. Овие празнични мигови треба да бидат поттик да градиме поцврсти врски на меѓусебната солидарност и разбирање како основен столб во градењето на едно напредно општество. Македонија имала вековна традиција на заеднички живот, меѓусебно почитување на верските разлики и толеранција и оваа традиција треба да ја продолжиме, бидејќи тоа им го должиме на нашите предци, но и на идните генерации“, се вели во честитката.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести