недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Честитка по повод Песах од Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верски заедници денеска упати честитка по повод празникот Песах до припадниците на еврејската заедница во Македонија.

valentina-bozinovska

Поврзани вести

Комисијата за односи со верски заедници денеска упати честитка по повод празникот Песах до припадниците на еврејската заедница во Македонија.

Директорката на Комисијата Валентина Божиновска во честитката до претседателката на Еврејската заедница во Македонија Берта Романо Николиќ наведува дека празникот ПЕСАХ не потсетува дека верата во Бога и вистинските вредности на религијата се клучни фактори во елиминирање на злото и на деструктивноста.

Дозволете ми Вам лично и на припадниците на Еврејската заедница во Република Македонија, да Ви упатам најсрдечни честитки по повод големиот празник ПЕСАХ и одбележувањето на денот кој претставува симбол на непокорноста и желбата за слобода на еврејскиот народ.

Симболот на ослободувањето на Евреите од Египет претставува симбол на ново раѓање и надеж за еден подобар свет во кој мирот, напредокот и соживотот ќе бидат универзални вредности. Денес, празникот ПЕСАХ е тука да нè потсети дека верата во Бога и вистинските вредности на религијата се клучни фактори во елиминирање на злото и на деструктивноста. Меѓусебното разбирање и цврстата верба во светлата иднина на секој човек се духовната сила која придонесува кон остварување на највисокиот идеал на слободата.

Ви посакувам, овој голем празник да го поминете во мир и благосостојба, и нека овој голем еврејски празник во сите нас ја ослободи универзалната потребата да сакаме и да бидеме сакани, стои во честитката на Божиновска упатена до припадниците на Еврејската заедница во Македонија.

Најчитани вести