петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Честитки по повод инаугурацијата на претседателот Иванов

Охрабрен сум од вашата постојана заложба за добрососедски односи и градење на мостови на пријателство и соработка во регионот, пишува Бан Ки Мун.

gorge

Последни вести

По повод инаугурацијата и реизборот на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, писма со честитки му испратија голем број државници меѓу кои генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун и претседателите на САД, Кина, Грција, Албанија и Европскиот совет, се вели во денешното соопштение од кабинетот на претседателот.

„Охрабрен сум од вашата постојана заложба за добрососедски односи и градење на мостови на пријателство и соработка во регионот“, пишува Бан Ки Мун.

Американскиот претседател Барак Обама пак, поздравувајќи го придонесот на Македонија во Авганистан, наведува: „Вашиот нареден мандат дава можност за зајакнување на напорите на Македонија во делот на спроведувањето на реформите кои се неопходни за евро-атлантските интеграции“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести