петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Чествување по повод 50 години од смртта на Милтон Манаки

SONY DSC

Поврзани вести

На Влашките гробишта во Битола денеска беше организирано чествување по повод 50 години од смртта на првиот филмски снимател на Балканот Милтон Манаки. Чествувањето е во организација на Комуната на Власите, а покровител на манифестацијата е градоначалникот на општината Битола. На настанот присуствуваа голем број претставници од институциите кои го негуваат и се грижат за големото дело на Браќата Манаки.

„Нашиот битолчанец Милтон Манаки, не само што ја прослави Битола, туку и Македонија. Во чест на големото дело на Браќата Манаки го одбележуваме овој ден затоа што сакаме да остане запаметен. Колективната меморија мора да остане, затоа во таа насока треба да се потрудиме сите генерации да направиме чекор повеќе да го чествуваме она што е вистински квалитет, културно – историско наследство и она што е историја на Битола. Милтон Манаки е едно од неколкуте имиња кои треба да се запишат со златни букви во историјата на Битола. Во чест на делото на Браќа Манаки, веќе три децении го имаме фестивалот ’Браќа Манаки’, соработуваме со сите институции, а општина Битола се потруди да се оддолжи на големото дело. Имено, во центарот на градот на Широк Сокак го градиме киното во кое што Браќата Манаки работеле, а кое што пред повеќе децении беше опожарено и до темел уништено. Од буџетот на општина Битола веќе ја завршивме првата фаза и продолжуваме понатаму. Тоа е објект кој и понатаму ќе го слави делото на Браќата Манаки“, изјави градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески.

Дел од денешната програма за одбележување ќе биде и изложбата на реставрирани фотографии од браќата Манаки која ќе биде отворена вечерва во 19 часот во фоајето на Центар за култура Битола, каде ќе биде изложена и оригиналната камера 300 како и проекција на реставрираните филмови на браќата Манаки во големата сала на Центарот за култура од 19,30 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести