понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 16

Чествување по повод роденденот на Мајка Тереза

Mother Teresa

Поврзани вести

Во чест на роденденот на Мајка Тереза утре претставници на Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ ќе положат цвеќе на спомен плочата на Плоштадот Македонија.

Чествувањето пред спомен плочата ќе почне во 13 часот.

Мајка Тереза (26 август 1910 – 5 септември 1997) е  најпознатата жена хуманистка во светот, родена во Скопје..

Таа била мисионерка на добрината и добитничка на бројни награди, како и на Нобелова награда.

Ватикан ќе ја прогласи за светица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести