четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Чествување за децата бегалци од граѓанската војна во Грција

Делегации на здруженијата на Македоците од Егејскиот дел на Македонија, Сојузот на Македонците од Егејот „Македон“ и Светскиот македонски конгрес ќе положат цвеќе на споменикот на децата бегалци во паркот „Жена борец“ во Скопје.

begalci

Последни вести

По повод празникот Илинден, Сојузот на Македонците од Егејот „Македон“ денеска организира чествување за децата бегалци од граѓанската војна во Грција.

Делегации на здруженијата на Македоците од Егејскиот дел на Македонија, Сојузот на Македонците од Егејот „Македон“ и Светскиот македонски конгрес ќе положат цвеќе на споменикот на децата бегалци во паркот „Жена борец“ во Скопје.

Во рамки на чествувањето ќе се одржи панихида за упокоените прогонети деца Македонци во Соборниот храм  „Свети Климент Охридски“ во Скопје

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести