сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 21

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо

alepo

Последни вести

Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во јужниот дел на сириската провинција Алепо.

Засега не се знае чии биле авионите што извршиле напад, наведуваат француски медиуми.

Медицинскиот центар што бил погоден е на Сојуз на организации за брза помош и медициска грижа, во кој се лекари од сириската дијаспора. Нпадот бил извршен ноќеска при што загинале и девет бнтовници од Џаиш ал Фатах.

Најчитани вести