петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Четири намирници со кои ќе ги исчистите белите дробови

pusenje

Последни вести

Ако веќе пушите, тогаш барем би требало повремено да го исчистите организмот од таложење на штетни работи.

Експертите советуваат редовно чистење на организмот од штетните материи, а повеќето антиоксиданси се наоѓаат во храната.

Научниците откриле дека голем број намирници можат ефикасно да делуваат на чистењето на белите дробови од разните штетни работи, особено никотинот и другите штетни материи кои се наоѓаат во тутунот.

Ова се четирите најделотворни намирници по препорака на експертите за чистење на белите дробови од никотинот.

Целер

Обично се користи како додаток во исхраната. Ензимот кој го произведува витаминот Е стимулира и овозможува јакнење на мембраната на белите дробови.

Лук

Лукот во потполност ги прочистува белите дробови.

Ѓумбир

Делува антибактериски и помага во исфрлувањето на насобраните штетни материи.

Цитрон

Цитронот го намалува проширувањето на келиите на ракот во телото, содржи голем број антиоксиданси и е познат по ефикасноста за чистење на организмот, па дури и лекување на ракот.

Најчитани вести