Спорт

Четири нови имиња во поширокиот список на Червар за баражот со Чешка

Четири нови имиња во поширокиот список на Червар за баражот со Чешка

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар, денеска објави список со 28 ракометари кои ги повика за подготовките за бараж натпреварите за Светското првенство против Чешка.

На списокот на Червар се наоѓаат:

 1. Борко Ристовски
 2. Мартин Томовски
 3. Никола Митревски
 4. Златко Даскаловски
 5. Дејан Манасков
 6. Гоце Ојлески
 7. Гоце Георгиевски
 8. Ивица Лазаревски
 9. Борче Соколов
 10. Костески Никола
 11. Стојанче Стоилов
 12. Жарко Пешевски
 13. Никола Маркоски
 14. Филип Лазаров
 15. Аце Јоноски
 16. Филип Миркуловски
 17. Наумче Мојсовски
 18. Мартин Манасков
 19. Бобан Блажевски
 20. Немања Прибак
 21. Кирил Лазаров
 22. Влатко Митков
 23. Филип Талески
 24. Филип Кузмановски
 25. Дрогришки Стефан
 26. Велко Марковски
 27. Дарко Димитриевски
 28. Милорад Кукоски.

Ивица Лазаревски, Борчер Соколов, Мартин Томовски и Бобан Блажевски за прв пат се повикани да бидат дел од Репрезантацијата на Република Македонија.

Македонија првиот натпревар од баражот го игра на 11 јуни во Злин, додека реваншот ќе се одигра на 15 јуни во Скопје. Победникот од двомечот ќе обезбеди учество на Светското првенство во Франција во 2017 година.