петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Четири нови случаи на жолтица за еден ден

zoltica1

Последни вести

Четири нови случаи на заразени од жолтица во Скопје. Со ова бројот на заразени во главниот град се искачи на 98, од кои 19 се хоспитализирани на Инфективната клиника.

Новозаразените се од различни општини – од Шуто Оризари, Чаир, Центар и Кисела Вода.

Две се деца, а двајца се возрасни на 31 и на 60 годишна возраст. Во еден случај се работи за пренос на заразата. Заболен брат ја заразил помалата сестра во Шуто Оризари.

Поради епидемијата на жолтица вчера училишната година стартуваше со засилени санитарно хигиенски мерки. Екипи од ЦЈЗ Скопје се постојано на терен и вршат едукација во училиштето како децата да се заштитат од ова заразно заболување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести