петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Четириесет деца од Неготино и Демир Капија беа на бесплатен одмор, аплицирањето се уште трае

deca

Поврзани вести

Mожноста за бесплатен летен одмор преку Центарот за социјални работи од Неготино, во одморалиштето Мајски цвет во Струга досега ја искористија 40 деца од Неготино и Демир Капија, а имаат аплицирано стотина семејства.

Аплицирањето се уште трае, информираше денеска директорката на неготинскиот центар, Роза Јаневска.

-Голем е интересот кај неготинци и демиркапијци за бесплатно летување. За бесплатно летување можат да аплицираат корисници на социјална помош, постојана помош, родителски додаток, детски додаток, деца без родители и родителска грижа. Можат да се пријават и корисници на посебен додаток а тие на летување одат со придружба, соопшти Јаневска.

Услов исто така е децата кои ќе летуваат да се родени од 1999 до 2003 година и да се ученици од петто до осмо одделение. Потврдата за редовно школување исто така се доставува со апликацијата.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести