четврток, 29 јуни 2017  |  Вести денес: 0

Четириесетина ученици повредени по истекување на гас во Германија

Останатите ученици се евакуирани во спортската сала а полицијата и противпожарната бригада се уште се обидуваат да ги откријат причините за истекувањето на гасот.

gas

Последни вести

Над 40 ученици се повредени во инцидентот во кој дошло до истекување на гас во училиште во градот Хајлброн во покраината Баден Виртенмберг, јавува дописникот на МИА од Берлин.

По првичната интервенција на итните медицински екипи сите ученици кои дошле во контакт со гасот се префрлени во болница, но ниту еден од нив не во сериозна состојба, се вели во соопштените на локалната полиција во Хајлброн.

Останатите ученици се евакуирани во спортската сала а полицијата и противпожарната бригада се уште се обидуваат да ги откријат причините за истекувањето на гасот.

Во моментот на несреќата во училиштето имало над 350 ученици.

Најчитани вести