сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Четиринаесет партии доставија листи на кандидати за пратеници

Четиринаест партии со листи за пратеници до ДИК.

pretsedatelski izbori logo

Поврзани вести

Четиринаесет партии доставија листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија за претстојните парламентарни избори закажани за 27 април.

До полноќ кога истекуваше рокот, листи за пратеници поднеле ВМРО – ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз, Демократската унија за интеграции (ДУИ), ВМРО-НП, Демократската партија на Албанците (ДПА), Националнатa демократска преродба (НДП), ГРОМ, Коалицијата „Достоинство за Македонија“, Алијанса за позитивна Македонија, Партијата за европска иднина, Народното движење за Македонија, ПДП и Партијата за економски промени 21 и СДПМ.

ДИК има рок од 48 часа да утврди дали листите се доставени во согласност со одредбите на Изборниот законик, по што им се дава рок на партиите да ги отстранат евентуалните недостатоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести