петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 18

Четворица повредени при тепачка во бегалски камп во Грција

germanija-begalci

Поврзани вести

Тепачка се случила синоќа во бегалскиот камп на Лезбос меѓу мигранти од Авганистан и Пакистан.

Според иститот извор, при тепачката во кампот Морија избувнал пожар поради што во биле повикани и припадници на противпожарната единица.

Судирите се смириле дури откако во кампот интервенирале припадници на грчката полиција.

При инцидентот се уништени неколку шатори во кои биле сместени бегалците.

Тепачките се честа појава во кампот Морија, каде во моментов се сместени околу 3.000 мигранти кои се во очекување да бидат вратени во Турција, врз основа на договорот меѓу Брисел и Анкара за запирање на бегласкиот прилив кон Европа.

Најчитани вести