сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Четворица Шпанци хоспитализирани, можно е да се заразени со ебола

mkd-153316

Последни вести

Здравствените власти во Мадрид соопштија дека четворица луѓе се наоѓаат во болница поради сомневање дека се заразени со вирусот на еболата.

Ова се случува еден ден откако медицинската сестра што лечела двајца пациенти од ебола почна да покажува симптоми на болеста и беше изолирана.

Заразената сестра влегла кај болните двапати, и двата пати била облечена во заштитна опрема, меѓутоа опремата не била соодветна за заштита од ебола.

Медицинската сестра (44) сега се лечи со користење на антителата од оние што претходно беа инфицирани со вирусот, пренесува Ројтерс.

Хоспитализирани се и сопругот на медицинската сестра, уште еден здравствен работник, како и патник што бил во една од погодените западноафрикански земји.

Околу 22 луѓе со кои контактирала жената, која сега често се нарекува „шпанската ебола-сестра“, се идентификувани и се следат, рекле здравствените работници во Мадрид.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести