понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Четворица врсници силувале малолетник во велешкиот Поправен дом

Надлежните од­лу­чи­ле дека детето што пријавило силување, не треба да се однесе ни на лекар. Про­це­ни­ле дека е доволно само да се заведе во книгата за дневни настани, и слу­ча­јот така да се заборави.

maloletnik

Последни вести

Шокантно е што настанот од 19 мај, а за првпат во полиција е пријавен дури на 16 ју­ни. Дотогаш го немало во ниеден билтен на МВР, бидејќи затворските служ­бе­ни­ци го прикриле, а не го известиле ни Обвинителството, пишува утрешен „Вест“.

Станува збор за случај во кој малолетник бил силуван во самица од страна на четири врсници во Поправниот дом во Велес, за што во моментот за прикривање се гонат раководителите.

Тој ден надлежните од­лу­чи­ле дека детето што пријавило силување, не треба да се однесе ни на лекар. Про­це­ни­ле дека е доволно само да се заведе во книгата за дневни настани, и слу­ча­јот така да се заборави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести