Свет

Четворица загинати во поплавите во јужна Германија

Четворица загинати во поплавите во јужна Германија

Четири животи однесоа поплавите што го зафатија југот на Германија во текот на вчерашниот ден.

Надојдената вода блокираше голем број куќи и училишта, соопштија денеска германските власти.

ДПА јави дека телата на три лица биле пронајдени денеска околу 8:30 часот во една куќа во баварското гратче Симбах Ам Ин, која поради обилните поројни дождови била поплавена за многу кратко време вчера изутрина.

Полицијата соопштои дека уште една жена е пронајдена почината нешто подоцна во водите близу Јулбах во југоисточна Баварија.

Висината на водата во поплавените улици изнесува околу еден метар. Стотици ученици вчера беа принудени да останат во своите училишта и таму да ја минат ноќта.

Надојдените води одвлекуваа автомобили, дрвја, па и мебел од куќите, а многу граѓани биле принудени да се качат на покривите на своите куќи од каде треба да бидат спасени од хеликоптер.

Баварските власти веќе ја проценија штетата од поплавите на 10 милиони евра.