среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Четворица рудари загинаа во Турција

rudnik-turcija

Поврзани вести

Четворица рудари загинаа при инциденти во два рудника во јаглен, јавува АФП.

Тројца мажи загинаа при експлозија на метан во дел од рудникот цо црноморската турска провинција Зонгулдак, соопштил претставник на Турската компанија за ископување на јаглед.

Според податоците на весникот „Хуриет“, првичната полициска истрага покажала дека рудникот функционирал нелегално. Уште еден рудар загина во државен рудник во истата провинција откако тој и негов колега паднале од рудничкиот вагон, со кој што управувале на длабочина од 260 метри под површината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести