вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Четврт милијарда евра извозот од ТИРЗ во првиот квартал

evra mnogu

Поврзани вести

Во првиот квартал од годинава извозот од технолошко – индустриските зони изнесува 250 милиони евра и според податоците на Дирекцијата за ТИРЗ има раст од 95 отсто во однос на минатата година.

Лани  во  првиот  квартал  извозот  од  ТИРЗ  изнесувал  126 милиони евра, што значи дека  повеќе  од  третина  од  македонскиот  извоз  доаѓа од странските инвестиции во технолошко-индустриските зони.

Високиот раст на извозот од ТИРЗ е резултат на влегувањето на „Џонсон Мети“ во втората фаза на производство,  на почетокот на производството на ВанХол,  зголемувањето  на  производството  на  Кемет  Електроникс,  како  и почнувањето на активното производство на „Џонсон Контролс“ во Штип.

„Во  моментот  сме  во  завршни  преговори  со  неколку  компании  кои  се  пред донесување  одлука  за  инвеститрање во технолошко-ндустриските зони или веќе  имаат  донесено  одлука,  но  таа  не  е  официјализирана.  Станува  збор  за компании од САД, Германија и Италија, кои покрај Скопје се заинтересирани да инвестираат  во  неколку  зони  од  внатрешноста  каде  досега  немало  странски инвестиции“, вели Виктор Мизо, директор на Дирекцијата за ТИРЗ, пренесе МИА.

Во технолошко-индустриските зони во моментов функционираат „Џонсон Контролс“, „Џонсон Мети“, „ВанХол“, „Текнохозе“, „Кемет“ и „Протек груп“. Во зоните во моментов работат 2.700  луѓе,  а  вкупните  досегашни  инвестиции  се  проценуваат  на  240 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести