Спорт

Четврта победа на Македонија

Четврта победа на Македонија

На последниот натпревар од групната фаза ракометната репрезентација на Македонија извојува победа против Австрија од 36 -31.

Нашата репрезентација во осминафиналето во недела ќе игра против селекцијата на Словенија.

Македонија одлично стартуваше против Австријците со водство од 2-3 гола но по неколку грешки дозволивме Австрија до крајот на првиот дел да обезбеди израмнување но и прво водство. Првиот дел од натпреварот сепак заврши нерешено 16-16.

Во второто полувреме беше забележителна многу подобра игра на нашите репрезентативци особено откако на голот застана Ангелов кој со серија добри одбрани го „разоружа“ противникот.

Своите минути ги искористија и Прибак и Вугринец а во текот на целиот меч одлично играа Миркуловски, Лазаров и крилните играчи Манасков и Георгиевски.

Најефикасен во нашиот тим, со 9 погодоци беше капитенот Кире Лазаров.