вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Четвртата џамија по ред ќе се гради во Хрватска

Mosque-Al-Sabbah-HD-1024x682

Поврзани вести

Во Осиек ќе се гради нова џамија, која ќе биде четврта по ред во земјава.

Претставникот на исламската заедница во Осиек, Енвер Речица изјави дека сега претстои најтешкиот дел од работата, а тоа е собирање средства за изградбата, за што се потребни околу три милиони евра.

Ако се обезбедат финансии, изградбата може да започне уште следната година.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести