понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Четврток“ на Милчо Манчевски награден во Тексас

milco-480x319

Поврзани вести

Милчо Манчевски награден за својот краткометражен филм „Четврток“ на УСА фестивалот, кој се одржува во Далас, Тексас.

Во образложението за наградата се вели: „Секоја година, има многу филмови за кои сметаме дека се вредни за признание поради трајниот впечаток што го создаваат, а вашиот филм беше прекрасен пример за тоа“.

– „Четврток“ не беше планиран за награди. Сакав да видам дали можам во 90 секунди да набијам доволно прикаска и емоција да те погоди во стомакот, како во едно добро хаику, изјави Манчевски.

Филмот е снимен во Њујорк минатата година и беше премиерно прикажан на отворањето на Венецискиот филмски фестивал на 28-ми август 2013 меѓу остварувањата на 70 реномирани режисери кои ја означиле историјата на филмска Венеција како Бертолучи, Пол Шредер, Абас Киаростами.

Продуценти на „Четврток“ се Арон Левин и Џералд Херман, кинематографер е Уна Ли,  монтажер Питер Мостерт, а композитор на музиката Игор Василев Новоградска. Во главната улога настапува актерката Лора Ласи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести