понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Чиле фаворит во дуелот против Австралија

Предводникот на Чиле, Хорхе Сампаоли пред натпреварот изјави дека неговиот тим нема да побегне од фаворитската улога, но истата ќе биде оправдана само доколку неговите фудбалери одиграат сконцентрирано во сите 90 минути.

CHILE FAVORIT AVSTRALIJA

Поврзани вести

Репрезентацијата на Чиле важи за голем фаворит пред стартот на дуелот против селекцијата на Австралија. 

Предводникот на Чиле, Хорхе Сампаоли пред натпреварот изјави дека неговиот тим нема да побегне од фаворитската улога, но истата ќе биде оправдана само доколку неговите фудбалери одиграат сконцентрирано во сите 90 минути.

„Погледнавме неколку натпревари, ја анализирав нивната игра, мислам дека ги знам лошите и добрите точки на противничкиот тим. Се запознавме со нивниот стил на игра. Точно е дека Австралија е меѓу репрезентациите кои важат за аутсајдери, но јас забележав дека беа добро организирани на последните пријателски натпревари, дека имаат нов стил на игра, агресивен, со многу трчање. Особено се опасни при прекините. Ако бидеме концентрирани во сите 90 минути, сигурен сум дека бодовите ќе завршат на нашето конто“ – изјави пред натпреварот селекторот на Чиле, Хорхе Сампаоли.

Дуелот помеѓу репрезентациите на Чиле и Австралија стартува на полноќ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести