понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Чиле: Голем шумски пожар проголта 500 домови

pozar cile

Поврзани вести

Во шумскиот пожар кој што изби во близина на чилеанското пристаниште Валпарасио досега изгореле околу 500 куќи, додека 3.000 лица биле евакуирани, објавуваат локалните медиуми.

Министерот за внатрешни работи, Родриго Пенаљино, навел дека едно лице е потешко повредено во пожарот, но засега нема жртви.

Поради брзото ширење на пожарот, претседателката на Чиле, Мишел Башле, тоа подрачје го прогласила за зона на елементарна непогода, па започнала евакуација во која што е вклучена и војската.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести