среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Чиле во одби да ја елиминира Шпанија

CHILE VO OBID SPANIJA

Последни вести

Дуелот против секогаш незгодниот тим на Чиле лесно може да се покаже како крај на шпанската доминација во фудбалскиот свет.

После срамниот пораз од Холандија, актуелниот светски и европски шампион, нема друга опција на располагање, мора по секоја цена, како знае и умее, да забележи позитивен резултат во дуелот со претставникот на Јужна Америка.

Избраниците на Винсенте дел Боске ќе имаат пред себе еден максимално незгоден противник, тим кој без многу мака забележа сигурен триумф од 3:1 во дуелот против Австралија и тим во кој главниот збор го имаат светски познатите ѕвезди од редовите на Јувентус и Барселона, Артуро Видал и Алексис Санчез.

За разлика од тие на Шпанија, репрезентативците на Чиле ќе бидат пресреќни ако меѓусебниот дуел против големиот фаворит заврши без победник.

„Да, бев многу загрижен после натпреварот против Холандија, но не и сега. Сега главите се горе, но потребно е време за да ги заборавиме сите фрустрации. Веќе немам никаква дилема кога е во прашање почетниот состав, но нема да го откријам. Сакам сите да бидат возбудени, да бидат максимално мотивирани пред дуелот против Чиле”, изјави селекторот на Шпанија, Винсенте дел Боске.

Дуелот помеѓу Шпанија и Чиле стартува во 21:00 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести