сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Членови на ИВЗ менувале брави на дуќани, тврделе дека се нивни

policija-500

Поврзани вести

Лица кои се преставувале како членови на Исламската верска заедница вчера попладне ги смениле бравите на два дуќани на улицата Црвена скопска општина, во близина на плоштадот Карпошово востание, информира денеска полицијата по пријавата на сопствениците на дуќаните.

Полицијата информира дека околу 15,30 групата наводно од ИВЗ насилно ги смениле бравите на еден фризерски салон и на очна ординација, а кога дошле до ресторанот Пирин сопственикот одбил да излезе по што лицата сакале насилно да го изнесат од објектот.

„За цело време луѓето од ИВЗ покажувале имотни листови дека наводно објектите се во нивна сопственост.СВР-Скопје презема мерки за расчистување на настанот, при што лицата кои се претставувале во име на ИВЗ се идентификувани и повикани во ПС со нив е извршен службен разговор“, се вели во информацијата од полицијата.

Оттаму додаваат дека во консултација со јавниот обвинител доколку има основа ќе биде поднесена кривична пријава за самовластие.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести