понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Членови на ПКК украле 400 килограми експлозив

PKK, Kobani ve Afrin'de paralı milislerden oluşan terörist bi

Последни вести

Бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК) украле 400 килограми експлозив од камион на приватна фирма во југоисточна Турција.

Припоадници на ПКК вчера во округот Шарнак зазеле камион кој сообраќал кон јагленокоп. Возачот на камионот по кратко време бил ослободен, а експлозивот бил натоварен во друг камион.

Турската армија презеде операција за апсење на сепаратистите и запленување на експлозивот. Во реонот се испратени четири екипи командоси, воен хеликоптер и разузнавачки авион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести