недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Чоколаден колач со јаболка

DSC02561

Последни вести

Се што ви треба за овој вкусен и лесен колач е шолја вода, половина шолја масло, шолја шеќер, 2 шолји брашно, 2 лажици џем по избор, 2 јабка, прашок за печиво, 3-4 лажици какао прав, 50 грама темно чоколадо.

Начин на подготовка:

Излупете ги јаболката и изрендајте ги. Сите состојки освен чоколадото добро измешајте ги, па додадете ги јаболката во смесата.

Промешајте неколку минути, па потоа мешавината истурете ја во тава подмачката со масло и посипана со брашно. Печете 40 минути на 180 степени. Жешкиот колач прелијте го со глазура од растопено чоколадо. По желба, послужете со сладок зачин или сезонско овошје.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести