Магазин

Чоколадна палачинка торта со малини

Чоколадна палачинка торта со малини

Палачинките можеме да ги комбинираме со сè што ќе посакаме, па дури и да ги претвориме во превкусна торта. За овој рецепт ќе ви бидат потребни:

За палачинките:

 • 6 јајца
 • 450 мл млеко
 • 120 мл вода
 • 75 грама стопен путер
 • 150 грама брашно
 • 40 грама какао
 • 40 грама шеќер
 • Екстракт од ванила

За филот:

 • 130 грама смрзнати или свежи малини
 • 50 грама шеќер
 • 230 мл хопла
 • 60 грама шеќер во прав
 • 115 грама маскарпоне

Начин на подготовка:

Сите состојки од кои што ќе ги приготвувате палачинките треба да бидат на собна температура за да се избегне создавање на грутчиња. Најпрвин со маталка убаво измешајте ги јајцата, млекото и водата. Потоа додадете ги путерот, ванилата и шеќерот. Откако сте го направиле тоа може да преминете кон додавање на мали количини од брашното и какаото. Кога добро ќе ја изматите смесата оставете ја да отстои 10-тина минути.

Испржете ги палачинките на стандарден начин и почекајте да се изладат.

Филот подгответе го така што прво убаво ќе ги изматите малините со шеќерот. На страна во сад ставате ја хоплата и изматете ја со шеќерот во прав додека не добиете цврст крем. Додадете го маскарпонето, а потоа и филот од малини.

Редете палачинка, па врз неа фил. Кога ќе ја наредите тортата од палачинки украсете по желба.