среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Чоколадни коцки на кои ретко кој може да им одолее

cokoladne-kocke-sa-orasima-1412957657-49566-650x425 (1)

Последни вести

Времето за подготовка е 40 минути, а од една доза излегуваат 72 чоколадни коцки.

Состојки:

250 грама шеќер

18 лажички вода

210 грама маргарин

150 грама мелени ореви

100 грама крупно сецкани ореви

250 грама мелен кекс

100 грама чоколадо

Шеќерот и водата ставете ги да провријат. Отстранете ги од огнот и додајте го маргаринот за убаво да се стопи. Истурете ги мелените ореви, па кексот и на крајот сецканите ореви и стопеното чоколадо. Сето тоа добро измешајте го додека не се соедини во глатка маса.
Ставете ја смесата во калап и со вилушка прошарајте по површината. Оставете ги во фрижидерот да се стегнат, па потоа сечете на коцки.
По желба наместо ореви можете да ставите бадеми, лешници или кршен кекс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести