сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Човек се самозапали во Токио

t5_train_station

Поврзани вести

Во знак на политички протест едно лице се самозапали денеска на фрекфентна токиска железничка станица, соопштува јапонската полиција.

Полицијата наведува дека лицето е со тешки повреди и е пренесен во болница.

Форографии од инцидентот се објавени на социјалната мрежа Твитер каде се гледа човек во костим со вратоврска како гори.

Сведоците на настанот наведуваар дека човекот пред да се запали одржил говор против владините мерки за промена на одбранбенаѕа политика.

Откако се самозапалил, сведоците повикале полиција и пожарникари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести