Свет

Човек се самозапали во Токио

Човек се самозапали во Токио

Во знак на политички протест едно лице се самозапали денеска на фрекфентна токиска железничка станица, соопштува јапонската полиција.

Полицијата наведува дека лицето е со тешки повреди и е пренесен во болница.

Форографии од инцидентот се објавени на социјалната мрежа Твитер каде се гледа човек во костим со вратоврска како гори.

Сведоците на настанот наведуваар дека човекот пред да се запали одржил говор против владините мерки за промена на одбранбенаѕа политика.

Откако се самозапалил, сведоците повикале полиција и пожарникари.