петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Чудо од едно јајце: Брз и вкусен колач со ореви

Брз и вкусен десерт кој ќе го направите за неколку минути, а ќе го изедете за неколку секунди. Ова чудо од само едно јајце ќе ви одземе мал дел од времето, но ќе ви го заблажи остатокот од денот.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Последни вести

Потребни состојки за смесата:

 • 1 јајце
 • 1 лажица шеќер
 • 1 шолја мелени ореви
 • 1 шолја млеко
 • 2 лажици масло
 • 1 шолја брашно
 • 1 прашак за печиво
 • 1 ванилин шеќер

Потребни состојки за кремот:

 • 2 пудинзи од ванила
 • 6 dcl млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 150g маргарин

Измиксирајте ги ванилиниот шеќер, јајцето и шеќерот, постепено додавајте го млекото и сите останати состојки во смесата и миксирајте додека смесата не се соедини убаво.

cudo-od-jajce-brz-i-vkusen-kolac-so-orevi-2jpg

На претходно намачкан плех со масло ставете ја целата смеса и оставете да се печe на 180 степени 25 минути.

Откако ќе го извадите од рерна, уште жежок полијте го со 2 децилитри млеко во кое ќе претходно може да додадете малку рум за вкус по желба.

Кремата подгответе ја со пудинзите, млекото и изренданиот маргарин, а потоа ставете ја над веќе оладениот колач.

Вашето чоколадно чудо е готово. По желба изматете шлаг, премачкајте, наросете со чоколадни трошки и уживајте!

cudo-od-jajce-brz-i-vkusen-kolac-so-orevi-3jpg

Најчитани вести