понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Чупковиќ херој на Кожув во победата над Лирија

10_41_29_670

Поврзани вести

Четири четвртини во Гевгелија не беа доволни да се дознае победникот во дербито на колото помеѓу Кожув и Лириј во Суперлигата. Но, блесокот во самата завршница од продолжението на Славен Чупковиќ донесе триумф на домашниот тим од 94:93, за задржување на врвот на табелата. Тој постигна три тројки за една минута со што му ја донесе победата на Кожув.

Чупковиќ со 30 поени беше најпрецизен во победничкиот тим, Штерјов имаше дабл-дабл од 21 поен и 10 скокови, Пековиќ и Мијајловиќ постигнаа по 14 поени, како и Караџовски кој додаде 10 поени.
Кај Лирија, Бојан Трајковски беше најпрецизен со 24 поени, додека Нешовиќ и Тасовски додадоа по 22 поени.

Со овој триумф, Кожув останува на врвот во Суперлигата без пораз по две кола, додека за Лирија ова беше прв загубен натпревар, по триумфот над Куманово минатиот викенд.
Денеска играат Куманово – МЗТ Скопје, Работнички – Струмица

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести