петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

ЦИА: БиХ се наоѓа на светскиот врв по бројот на џихадисти

Militants of al Shabaab train with weapons on a street in the outskirts of Mogadishu

Поврзани вести

Босна и Херцеговина се наоѓа на четврто место во светот по бројот на членови на екстремистичката организација Исламска држава (ИД) во однос на вкупниот број жители во земјата, покажуваат алармантните податоци од најновиот извештај на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА).

Во документот е нагласено дека во овој момент на страната на ИД се борат 350 босански државјани, кои заминале во џихад, односно 92 на милион жители.

На прво место на листата се наоѓа Јордан (315 борци на милион жители), потоа Тунис со 280 и Саудиска Арабија со 107 борци на милион жители.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести