недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЦИА: Има дури 30 илјади џихадисти

dzihadisti_terorirsti-650x396

Последни вести

Исламската држава има меѓу 20 илјади и 31.500 екстремистички борци во Ирак и Сирија, соопшти американската Централна известувачка служба (ЦИА), потенцирајќи дека нивниот број порано изнесувал 10 илјади.

„ЦИА врз основа на новите безбедносни извештаи од мај до август проценува дека Исламската држава (ИС) сега брои меѓу 20 илјади и 31. 500 борци низ Ирак и Сирија,“ соопшти портпаролот на оваа известувачка служба Рајан Трапани, а пренесува АП.

Овие нови бројки покажуваат дека до зголемување на ангажираните милитанти дошло од јуни и дека нивната зголемена мобилизација коинцидира со воените „успеси“ на џихадистите и прогласените калифати, наведува ЦИА.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести