понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Цибона подобра од Игокеа, Цедевита со триумф на гости кај Тајфун

На двата неделни дуели од 8-то коло во регионалната кошаркарска АБА лига победи забележаа екипите на Цибона и на Цедевита.

Цибона славеше на домашен, Цедевита на гостински терен

Цибона славеше на домашен, Цедевита на гостински терен

Поврзани вести

Цибона на свој терен во Загреб ја совлада Игокеа за трет триумф оваа сезона, додека Цедевита на гостински терен против Тајфун дојде до петтата победа.

Постигнати резултати:
Цибона – Игокеа 86:72,
Тајфун – Цедевита 67:78.

Одиграно претходно:
Мега – Сутјеска 101:72,
Задар – Олимпија 67:56,
Крка – МЗТ СКопје 72:68,
Будуќност – Металац 83:72.

Осмиот круг утре ќе биде затворен со белградското дерби Црвена Звезда – Партизан.

На табелата води Будуќност со 15 бодови, пред Мега Лекс која има 14. Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром е на делба на петтата позиција со уште пет екипи кои имаат по 12 бодови.

Најчитани вести